Materská škola
Predškolská výchova, ako sme ju v minulosti nazývali a dnes predprimárne vzdelávanie, má v mestskej časti Bratislava- Jarovce dlhú a bohatú históriu. Prešla mnohými zmenami. Úprimná láska k deťom, entuziazmus, flexibilita, profesionalita a zanietenosť pedagógov pomáhali prekonávať rôzne prekážky, ktoré za vyše sedemdesiat rokov existencie materskej školy, život priniesol.
V Kronike z roku 1948 Milada Bubelková prvá učiteľka materskej školy v Jarovciach, takto opisuje jej vznik a začiatky:
“Nakoľko obec Jarovce bola pridelená ku Slovensku len minulého roku, a to 15. októbra 1947, školská budova je ešte stále v plnom prúde opráv. Život detí ohrozený spadnutím škridlí, nakoľko sa strecha opravovala, dvor neupravený, samé náradie a murárske náčinie, nedostatok miesta na dvore, triedy pomerne úzke, nepraktické pre materskú školu. Náradie a vnútorné zariadenie z národnej školy, lavice školské, nepraktické .Pomôcky žiadne. Treba je tu hodne odvahy a duševnej sily zmôcť všetky prekážky a nedostatky. Dňa 6. septembra 1948 na rozhlásenie bubnovaním prinášali matky svoje deti k zápisu od 3 do 6 rokov...“
Takto sa začala písať história našej materskej školy.
V roku 1950 bola MŠ umiestnená na farskom úrade. Nakoľko priestory nevyhovovali, bola prerušená prevádzka od na dva mesiace a16.3.1950 znovu zahájili výchovnú činnosť v priestoroch fary s počtom detí 36.
Školský rok 1951/1952 sa niesol v budovaní socialistickej školy. Výchovná práca sa realizovala najmä formou hry, ktorá obsahovala znaky budovania socializmu. “Deťom boli predkladané rozprávky z prostredia továrne, bane, pohraničia, aby neboli zavádzané a vytvorili si reálny náhľad na svet.“
V roku 1961 bola MŠ presťahovaná do Národnej školy. Keďže miestnosti boli pôvodne určené na účely riaditeľského bytu, MNV materskú školu premiestnil do samostatnej starej budovy s malými priestormi. Školu navštevovalo 30 detí. Dvor bol spoločný so susedmi, ktorí tam chovali aj domáce zvieratá. Nespĺňal hygienické požiadavky.
V šk. rokoch 1962 - 1965 sa priestory pre MŠ opäť zmenili. Rodičia, pedagógovia a hlavne deti čakali na deň, kedy sa definitívne presťahujú do zrenovovaných priestorov, ktoré slúžili predtým ako vojenské kasárne. Tým dňom bol 1. september 1965. V MŠ boli otvorené dve triedy.
V šk. roku 1978/79 kapacita MŠ neuspokojila potreby obce a začala sa prístavba MŠ. Rodičia sa zaviazali odpracovať 20 brigádnických hodín. Vybudovaním nových priestorov sa vyriešila aj otázka osvetlenia a prívodu verejného vodovodu.
1.3.1980 sa začal výchovno-vzdelávací proces v 3 triedach. Kapacita sa zvýšila o 20 detí.
1.9.1989 bolo slávnostne otvorené spoločného zariadenia jaslí a materskej školy, ktoré postavil Miestny národný výbor v Jarovciach, v spolupráci s občanmi Jaroviec v akcii „Z“. Každý rodič, ktorý žiadal umiestniť svoje dieťa v predškolskom zariadení, odpracoval 30 brigádnických hodín.
Kapacita sa zvýšila na 70 detí.
1.apríla 2004 uznesením miestneho zastupiteľstva v Jarovciach bola materská škola spojená so základnou školou do jedného právneho subjektu Základnej školy s materskou školou Trnková 1, Bratislava – Jarovce.
Spojením škôl sa vytvorili nové možnosti úzkej spolupráce a vhodné podmienky na prípravu a vstup dieťaťa do ZŠ.